انجمن یوزپلنگ ایرانی فرارسیدن نوروز باستانی و آغاز سال جدید شمسی را به همه ایرانیان تبریک گفته و امیدوار است سال پیش رو، سالی بهتر برای طبیعت و محیط زیست ایران باشد.

سال جدید برای انجمن با برنامه ها و فعالیتهای جدید همراه خواهد بود، خصوصا آنکه با توجه به آغاز دومین دهه عمر این مجموعه، براساس برنامه کاری تنظیم شده اهداف جدیدی مدنظر خواهند بود.

سالی که گذشت، فعالیتهای متعددی توسط پرسنل و داوطلبان انجمن صورت گرفت. در بخش آموزش و روابط عمومی، پس از تجربه موفقیت آمیز طراحی و اجرای تئاتر یوزپلنگ، تئاتر پلنگ درنتیجه تلاش گروهی هفت ماهه به سرپرستی صفورا زواران حسینی به بار نشسته و برای نحستین بار در زمستان 1390، در روستاهای استان لرستان برای مردم اجرا شد. از سوی دیگر، برگزاری جشنواره روز یوزپلنگ پنجمین سال خود را جشن گرفت و تیم بزرگی از اعضا و داوطلبان انجمن به سرپرستی مرتضی اسلامی دهکردی و یاسمن حسن بیگی، این برنامه آموزشی را با همکاری بیش از بیست نهاد دیگر در کاخ موزه گلستان اجرا نمودند. تیم آموزشی انجمن در این سال، در راستای تحت پوشش قرار دادن جوامع محلی پیرامون زیستگاه های یوزپلنگ، پروژه آموزشی خود را با مدیریت سیما ببرگیر در روستاهای منطقه حفاظت شده کالمند و بهادران یزد را به پایان رساندند که متأسفانه با عدم حمایت مالی توسط سازمان حفاظت محیط زیست روبرو گردید. در سال گذشته، با همکاری محمود مالکی، محصولات آموزشی و تبلیغاتی متنوع و جدیدی درباره یوز و سایر گونه ها نیز طراحی و تولید شد. استان لرستان نیز که بالاترین تلفات پلنگ ناشی از عوامل انسانی در حوزه زاگرس را دارد نیز از سال گذشته میزبان برنامه های متعدد آموزشی و توانمندسازی در حوزه اشترانکوه بود.

در بخش پژوهش و پایش انجمن، پروژه بررسی وضعیت سیاهگوش و گرگ با مدیریت فرشید جعفرزاده در انگوران زنجان به پایان رسید که دستاوردهای علمی قابل توجهی به دنبال داشت. همچنین، پس از انجام مطالعات ژنتیکی در زمینه پلنگ، این بار نوبت به کاراکال یکی از گونه های کمتر شناخته شده کشورمان رسید تا تیم ژنتیک انجمن بتواند زمینه های لازم جهت شروع این پژوهش را آغاز نماید. در تابستان سال 1390، محققین انجمن پس از 10 سال گردآوری گزارش های مربوط به تلفات پلنگ ایرانی، به تجزیه و تحلیل این داده ها با دانشمندان دانشگاه آکسفورد پرداختند. ولی بدون شک بزرگترین اتفاق در این بخش انجمن، آغاز پروژه دوربین گذاری در 4 منطقه در استان یزد بود که همچنان تا اوایل سال 1391 ادامه خواهد داشت. پس از تجربه موفقیت آمیز پایگاه داده های گربه سانان ایران زیرنظر احسان محمدی مقانکی، بهنام قربانی نیز به راه اندازی و به روز رسانی پایگاه راسوسانان ایران پرداخت، خانواده ای که بسیار در ایران ناشناخته است.

در بخش مستندسازی، این تیم پرکار انجمن سالی پر از موفقیت را پشت سر گذاشت. کسب “سیمرغ بلورین” برای مستند “در جستجوی پلنگ ایرانی” بزرگترین موفقیت برای یک مستند حیات وحش در ایران بود. در عین حال، فیلمبرداری از مستندهای یوزپلنگ در کویر و میش مرغ در بوکان زیرنظر فتح الله امیری نیز در این سال آغاز گردید.

در بخش فراسازمانی، انجمن در سال 1390 در دو بخش بسیار فعال بود. نخست، همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست برای برگزاری هر چه بهتر کارگاه گربه سانان ایران زیرنظر اتحادیه جهانی حفاظت (که از 4 سال پیش به سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داده شده بود) به منظور توانمندسازی بیش از 70 کارشناس ایرانی. از سوی دیگر، انجمن به عنوان تسهیلگر درجهت حضور فعال سازمان حفاظت محیط زیست در عرصه بین المللی برای حفاظت از تنوع زیستی در قفقاز تلاش نمود.

 

و اما در سال 1391 …

در این سال، پس از پایان موفقیت آمیز قسمت نخست حیات وحش البرز با عنوان “درجستجوی پلنگ ایرانی”، بخش دوم آن در مرحله تدوین قرار خواهد گرفت. همچنین، انجمن دو پروژه فیلمسازی خود را به پایان خواهد برد که با محوریت یوزپلنگ در پارک ملی کویر و حیات وحش پناهگاه حیات وحش عباس آباد خواهد بود.

از سوی دیگر، همزمان با اجرای موفقیت آمیز بزرگترین پروژه دوربین گذاری در مناطق حفاظت شده استان یزد، مسیر ما برای پایش جمعیت یوز به سمت شمال کشور ادامه خواهد یافت و پناهگاه حیات وحش عباس آباد میزبان فاز بعدی این طرح خواهد بود. درعین حال، دستاوردهای ژنتیکی در زمینه برخی از انواع پستانداران مانند کاراکال و غیره همچنان در برنامه های انجمن خواهد بود و درعین حال، کمافی السابق، به تسهیلگری حضور کشورمان در برنامه حفاظت از تنوع زیستی قفقاز خواهیم پرداخت. پروژه گربه جنگلی نیز در استان مازندران به بررسی یکی از گربه های فراوان ولی کمتر موردمطالعه قرار گرفته خواهد پرداخت.

گروه آموزشی انجمن به بهره برداری از ایده موفق خود در زمینه تولید تئاتر در زیستگاه های یوزپلنگ و پلنگ در بخشهای مختلف کشور خواهد پرداخت. درعین حال، استان گیلان در سال جاری محور اصلی آموزشهای جوامع محلی در زمینه پلنگ خواهد بود.

در این راه، همچنان نیازمند یاری همه اساتید، کارشناسان و علاقمندان هستیم تا با کسب راهنمایی ها و نقطه نظرات بتوانیم بهتر از گذشته گام برداریم. علاقمندان به مشارکت در فعالیتها می توانند:

 

  • با انجمن تماس گرفته و براساس تخصص و تجربه خود در امور مختلف فعالیت نمایند (کلیک کنید).

 

  • با حمایت از فعالیتهای مختلف، ما را در انجام هر چه بهتر آنها یاری رسانند (کلیک کنید).