تله های سیمی سالهاست که به صورت خاموش جان گونه های زیادی را در مناطق مختلف شمال کشور می گیرد که متأسفانه آخرین مورد آن، کشته شدن یک پلنگ ماده در تاریخ 13 اردیبهشت در روستای موشا از توابع شهرستان سیاهکل در استان گیلان بود. براساس بررسی های صورت گرفته، اهالی این روستا معتقدند که سال­هاست که پلنگ در این روستا مشاهده نشده و این حادثه مورد مشابهی تا کنون نداشته­است. با گذشت یک هفته از وقوع این ماجرا، این شایعه در روستا بین مردم شنیده می شد که پلنگ نری در اطراف روستا در تردد بوده  و موجب ترس و نگرانی مردم شده است.

از همین رو، تیم آموزشی انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان و اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل برای دومین بار طی یک هفته گذشته عازم این روستا شد تا در این باره با مردم محلی گفتگو کند. مهمترین نکته ای که در این گفتگوهای آموزشی چهره به چهره مطرح شد، تأکید بر ضرورت مطلع نمودن اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل بلافاصله پس از مشاهده پلنگ و پیش از هر اقدامی بود تا بتوان به سرعت برای رهایی پلنگ از تله اقدام نمود.

مشاهده آخرین تلاش­های پلنگ برای رهایی از تله و زجری که به گفته آنان حیوان متحمل شده بود، اهالی روستای موشارا از یادآوری این خاطره متأثر می­کرد. پیش از این مردم گمان می­کردند که جفت پلنگ حتما به سراغ آنها خواهد آمد و موجب آزار و اذیت اهالی خواهد شد. این در حالی است که پلنگ ماده جوان بوده است. در این برنامه­، همچنین پوستری با تصویر پلنگ ایرانی حاوی نکات آموزشی در مورد اقدامات لازم در مواقع اضطراری، بین روستاییان توزیع شد. تلاش اداره حفاظت محیط زیست برای پیگیری عاملان این اتفاق ادامه دارد، با این حال با توجه به اوج زمان کشت برنج در شالیزارها و خسارتهای شدیدی که از سوی گراز به این مزارع وارد می شود، مسأله تله های سیمی به یک موضوع پیچیده بدل شده که حل مشکلات ناشی از آن یا به حداقل رساندن اثرات آن باید موردتوجه جدی قرار گیرد.

 

 

Mousha May 2012 (1).JPG

 

نمایی از شالیکاری های اطراف موشا

 

 

Mousha May 2012 (3).JPG

 

 

Mousha May 2012 (2).JPG

 

یازدید از محل تله گذاری در شالیکاری های اطراف موشا

 

 

Mousha May 2012 (6).JPG

 

 

Mousha May 2012 (5).JPG

 

 

Dorfak Ordibehest 1391.jpg

 

پلنگ به تله افتاده در موشا