بالاخره با پایان سال 1389، پس از نزدیک به دو سال ردیابی و مطالعات گسترده، برای نخستین بار در ایران از گربه شنی فیلمبرداری شد. این فیلم توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و با همکاری محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست نایین در پناهگاه حیات وحش عباس آباد گرفته شد. نتیجه این تلاش مشترک سه قطعه فیلم با کیفیت HD به مدت بیش از یک ساعت می باشد که در آن رفتارهای طبیعی این گربه سان نادر به صورت کامل ثبت شده است. در این فیلمها، طریقه شکاریابی گربه شنی به خوبی دیده شده و هم در روز و هم در شب (با استفاده از نور مادون قرمز) در کمال آرامش به رفتار خود می پردازد.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد یکی از زیستبومهای منحصربفرد کویری ایران با تنوع گونه ای و زیستگاهی بالا می باشد که توانسته جمعیت مطلوبی از گربه شنی را در خود جای دهد. گربه شنی کوچکترین گربه ایران محسوب می شود که سازگاری منحصر به فردی با مناطق بیابانی خصوصا تپه زارهای ماسه ای دارد. یکی از خصوصیات بارز این گونه داشتن مقادیر زیادی موهای بلند و قهوه ای در کف دست و پای خود است تا مانع فرو رفتن گربه در ماسه بادی و کاهش سرعت آن در هنگام شکار شود. براساس نتایج و گزارشهای مربوط به بانک اطلاعات گربه سانان ایران که از سال 1386 توسط این انجمن درحال توسعه و بروز رسانی است، درحال حاضر، حضور گربه شنی در کمتر از پنج نقطه در ایران به صورت مستند قطعی شده که عباس آباد یکی از آنهاست.

متأسفانه در سالهای اخیر، در چند نوبت گربه شنی در این منطقه توسط سگ های گله از پا درآمده بود. از این رو در کنار این تلاش فیلمبرداری، کارشناسان این انجمن در زمان زنده گیری یک گربه شنی توسط چوپانان بومی این منطقه حضور پیدا نموده و پس از انجام بررسی های لازمه، با ملاقات با چوپانان و گله داران، اطلاعاتی درخصوص اهمیت این گونه و بی آزار بودن آن برای دامهای اهلی به آنها ارائه دادند تا از تلفات بیشتر این گربه توسط سگهای گله جلوگیری شود.

 

SandCat1.jpg

 

Sandcat halvani.jpg

 

SandCat2.jpg

 

Naein Sand Dunes.jpg

 

SandCat2011.jpg

 

صحنه ای از گربه شنی فیلمبرداری شده در عباس آباد نایین