یوزپلنگ جوان پارک پردیسان تهران به خانه جدید خود در پناهگاه حیات وحش میاندشت منتقل گردید. این یوزپلنگ جوان در تاریخ 6 آذرماه سال جاری از پارک پردیسان زنده گیری شده و درحضور جمع زیادی از مسئولین دولتی ملی و محلی، اتحادیه جهانی حفاظت و فعالان و تشکل های زیست محیطی، در محیط تازه خود رهاسازی گردید. این محیط بزرگ 12 هکتاری طی ماه ها تلاش شبانه روزی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم در منطقه دوشاخ واقع در شمال شرقی پناهگاه حیات وحش میاندشت احداث گردیده و امید است بتواند مکان امنی برای این یوز جوان باشد.

خرگوش وحشی غذای اصلی یوز نر جوان را در این محل تشکیل می دهد که به صورت مرتب از طبیعت زنده گیری شده و در داخل محوطه وسیع کوشکی رهاسازی می گردد تا بتواند آنرا شکار نماید. البته لازم به ذکر است که براساس بررسی های صورت گرفته توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی طی نیم دهه گذشته در این منطقه، خرگوش کمتر از 20% رژیم غذایی خرگوش را در میاندشت تشکیل می دهد و از این رو، گرفتن خرگوشها از محیط طبیعی احتمالا تأثیر چندانی بر جمعیت یوزهای وحشی میاندشت نخواهد گذاشت. درعین حال، برخی وعده های غذایی این یوز با گوشت گوساله تأمین می گردد که به منظور جلوگیری از بروز بیماری های استخوانی رایج در میان یوزپلنگها، گوشتها آغشته به پودر کلسیم در اختیار جانور قرار داده می شود. طی روزهای نخست، این یوزپلنگ عمدتا به گشت پیرامون فنسها می پرداخت تا بتواند راهی به فضای خارج بیابد، ولی پس از مدتی عادت نموده و روزها را به استراحت در خانه وسیع خود می گذراند. گاهی اوقات نیز به گشت میان بوته ها پرداخته و با دست به آنها ضربه می زند تا شاید خرگوشی درحال استراحت را یافته و شکار کند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت میزبان “مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه طبیعی” است که با ورود این یوز نر جوان فعالیت خود را رسما آغاز نموده است. این یوز در پاییز سال 1386 در سن حدودا 8 ماهگی براساس گزارشهای تأیید نشده توسط فردی طبیعت دوست بنام کوشکی از شکارچیان در شرق خارتوران (نزدیک به میاندشت) خریداری شده و دراختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده شد. این یوزپلنگ طی یک سال گذشته در پارک طبیعت پردیسان تهران به زندگی خود ادامه داد و درحال حاضر، در میاندشت در محوطه وسیعی زیست می نماید.

 
مصاحبه با آقای دکتر اورس برایتن موزر پس از رهاسازی یوزپلنگ در سایت میاندشت