هیئت داوران سومین دوره جایزه یحیی روز جمعه ۱۹ شهریور ۹۵ کار بررسی فرم‌های شرکت در این مسابقه را انجام دادند تا محیط‌بانان برتر این دوره را مشخص کنند.
داوری این مسابقه از طریق بررسی فرم‌هایی است که توسط محیط‌بانان و شبکه تشکل‌های محیط‌زیست استان‌ها به دبیرخانه رسیده است. این فرم‌ها دربرگیرنده ١١ معیار مختلف شغل محیط‌بانی هستند که برای هرمحیط‌بان با توجه به مدارک و مستندات تکمیل می‌شوند.
از میان ۱۱ ملاک و معیار فرم‌ها، ۳ معیار تحت عنوان‌های «کشف تخلف صید و شکار»، «کشف آلاینده‌های محیط زیست» و «جلوگیری از تخریب و تصرف محیط زیست» به وظیفه اصلی محیط‌بانان می‌پردازد که در این جلسه مقرر شد تا در میان صورتجلسات مربوط به شکار و صید، برای کشفیات «شروع به شکار» در چهارچوب امتیازات مربوط به کشفیات، امتیاز ویژه ای در نظر گرفته شود. هدف از این تصمیم، تشویق محیط‌بانان به پیشگیری از وقوع تخلف بود. به دلیل همین تغییر در نحوه امتیازدهی، نیاز به بررسی مجددا فرم‌ها خواهد بود.
در مجموع ۵۷ فرم از ۲۲ استان کشور به دبیرخانه رسیده است که از این میان، ۱۸ فرم توسط شبکه تشکل‌های محیط زیستی استان‌های اصفهان، بوشهر، زنجان، چهارمحال بختیاری، سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی ارسال شده است.
محیط‌بانان برگزیده سومین دوره جایزه یحیی تا پایان شهریور ماه مشخص خواهند شد.
هیات داوران جایزه یحیی متشکل از محمد درویش (مدیرکل آموزش و مشارکت مردمی در سازمان حفاظت محیط زیست)، علیرضا ساجدین (کارشناس مسئول آموزش یگان حفاظت سازمان محیط زیست)، کیوان هوشمند (مدیر سایت دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران)، احسان محمدی (مدیر سایت زیست‌بوم)، حمیدرضا میرزاده (روزنامه‌نگار محیط زیست) و مرتضی اسلامی دهکردی (مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی) است.
مراسم اهدای این جایزه آذر ماه ۱۳۹۵ برگزار می‌شود.