پارک ملی ضامن آهو و پناهگاه حیات وحش میاندشت یکی از بهترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی است که هم اکنون حداقل دو خانواده یوز در آن زندگی می کنند. خوشبختانه تلاش های شبانه روزی محیط بانان باعث شده منطقه از آرامش و امنیت خوبی برخوردار باشد. منطقه ای دشتی و خشک با بارندگی سالانه 120 تا 160 میلیمتر…

این منطقه منابع آبی مختلفی دارد که آب مورد نیاز 10 آبشخور مهم منطقه و همچنین دو پاسگاه دوشاخ و ضامن آهو، بصورت دستی و توسط تانکر 4500 لیتری تامین می شود. هر کدام از آبشخورها در طول دوره شش ماهه گرما، 2 تا 3 بار در ماه باید پر می شدند. یعنی برای تامین آب مورد نیاز منطقه، در مجموع تانکر باید ماهانه حداقل 24 بار وارد منطقه می شد.
هر بار آبرسانی به وسیله تانکر، توسط محیط بانان منطقه انجام می شود. از طرفی بر اساس استانداردهای جهانی، به ازای هر 2،000 هکتار عرصه خشکی، به یک محیط بان نیاز است. این در حالی است که پارک ملی ضامن آهو و پناهگاه حیات وحش میاندشت، با 84،435 هکتار وسعت، توسط 7 محیط بان در دو شیفت حفاظت می شود. با این میزان کمبود نیرو، مشغول شدن یک محیط بان فقط برای انتقال آب، حفاظت فیزیکی منطقه را دچار مشکل می کرد.

نامه تشکر اداره محیط زیست جاجرم از اعضای انجمن یوزپلنگ ایرانی و گزارشی از آبرسانی با مبالغ جمع آوری شده

اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان جاجرم، تصمیم گرفت به جای محیط بانان، از یک فرد بومی و مورد اطمینان برای آبرسانی به منطقه کمک بگیرد. فرد مذکور از ابتدای اردیبهشت ماه شروع به کار کرد و مدت شش ماه این تلاش ادامه داشت.
طی فراخوانی بر روی سایت انجمن یوزپلنگ ایرانی، برای تامین دستمزد آبرسان از مردم کمک خواسته شد که خوشبختانه با حمایت گسترده و سریع دوستداران حیات وحش مواجه شدیم. در مدت 10 روز مبلغ موردنیاز تامین و به رییس پارک تقدیم شد.
کلیپ زیر گزارش مستندی است از همراهی شما عزیزان…