یوزپلنگ آسیایی
(یوزپلنگ ایرانی)

Asiatic Cheetah (Iranian Cheetah) 

 Acinonyx jubatus venaticus

نمای بدن یوزپلنگStatus_iucn3.1

این جانور سالیان نه چندان دور در مناطق بیابانی کشورهای منطقه، از عربستان تا هندوستان زندگی می‌کرد. نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که کمتر از 70 یوزپلنگ تنها در ایران وجود دارد. یوزپلنگ آسیایی در رده بندی اتحادیه جهانی حفاظت در رده شدیدا در خطر انقراض جای دارد
وِیژگی های ظاهری

داراي سر کوچک، دست و پاي بلند و کشيده، کمر باريک، سينه بزرگ، دم بلند و کلفت، گوش‌هاي کوچک و گرد، سطح بدن پوشيده از موهاي نخودي رنگ تا زرد كم رنگ كه در قسمت‌هاي زيرين بدن سفيد مي‌شود است. خال‌هاي كوچك، سياه و توپر، دو نوار سياه رنگ از گوشه چشم تا دهان (خط اشک) دارد. پنجه‌هاي آزاد با ناخن‌هاي غيرقابل جمع شدن آن يکی از مهمترين وجوه تمايز يوزپلنگ از ساير گربه سانان است. برای سريع دويدن تکامل يافته، بطوريکه سريعترين پستاندار خشکی جهان نام گرفته است. از 5000 سال پيش توسط انسان برای همراهی در شکار تربيت می شده است.

cheetah

cheetah-medium

وِیژگی‌های زیستی

يوزپلنگ عمدتا اوايل صبح و اواخر بعدازظهر به فعاليت می پردازد. تنها گربه سان اجتماعی ايران به شمار می رود، به اين صورت که نرها، معمولا برادرها گروه های کوچکی را تشکيل داده و با هم به دنبال شکار و جفت می گردند. ماده ها نيز معمولا همراه با توله های خود زندگی می کنند.

تغذیه

درحال حاضر، قوچ و ميش مهمترين طعمه يوزپلنگ در ايران بوده و پس از آن، کل و بز، جبير، آهو و گاهی اوقات پستانداران کوچک و پرندگان طعمه های طبيعی اين گوشتخوار را تشکيل می دهند.

تولیدمثل

احتمالا در تمامی فصول سال قادر به زادآوری بوده ولی اوج جفتگيری آن اواسط زمستان می باشد. پس از 90 تا 98 روز بارداری، 1 تا 4 توله به دنيا می آورد. توله ها تا سن حدودا 17 تا 18 ماهگی از مادر مستقل شده و در سن 2 تا 3 سالگی قادر به زادآوری هستند. حداکثر 12 تا 14 سال در طبيعت عمر می کنند.

نمایه‌ها
طرح بدن
سرگین یوزپلنگ
رد یوزپلنگ
زیستگاه و فراوانی

با تراکم بسيار پايينی در نيمه شرقی، بخصوص استانهای يزد، سمنان، اصفهان، کرمان، خراسان شمالی و خراسان رضوی زيست می کند. برخلاف باور عمومی، عمدتا در زيستگاه های تپه ماهوری و کوهپايه ای مناطق کويری يافت شده و به ندرت در مناطق دشتی ديده می شود.

عوامل تهدید

شکار غيرمجاز طعمه ها و تصادفات جاده ای مهمترين عوامل ازبين رفتن یوزپلنگ آسیایی به شمار می رود.

آخرین فعالیت ها