انجمن یوزپلنگ ایرانی

انجمن یوزپلنگ ایرانی، یک مؤسسه غیردولتی زیست محیطی، مستقل و غیرانتفاعی فعال است که توسط تعدادی دانشجوی علاقمند به طبیعت و حیات وحش، از مرداد ماه سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۱۳۶۴۰ به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نموده است. محل دفتر مرکزی این انجمن در تهران واقع گردیده و حوزه فعالیت آن در سرتاسر کشور می باشد. همچنین، این انجمن به همکاری با سایر نهادهای فعال در زمینه حیات وحش در سطح بین الملل نیز می پردازد.

انجمن درحال حاضر یوزپلنگ ایرانی را به عنوان پرچمی برای حفاظت در ایران می داند و درکنار آن اهمیت زیادی برای سایر گوشتخواران قائل می باشد. به عبارت دیگر، حیطه فعالیت انجمن متمرکز بر «گوشتخواران» ایران بوده و در زمینه پژوهش و مطالعه روی آنها و تنویر افکار جوامع محلی درباره آنها و درنهایت حفاظت از آنها تلاش می نماید.

درحال حاضر، بیش از ۵۰ نفر به عنوان پرسنل یا داوطلب فعالانه با این انجمن همکاری نموده و انجمن با دیگر سازمان های مردم نهاد در سایر استان‌ها همکاری نزدیک دارد. انجمن یوزپلنگ ایرانی از هیچ سازمان یا ارگانی بودجه مشخصی دریافت ننموده و مخارج آن از محل کمک‌های مالی افراد و موسسات، قراردادهای همکاری، حق عضویت افراد و فروش محصولات حمایتی تأمین می گردد. همچنین، این انجمن به منظور انجام فعالیتهای خود در راستای اهداف سازمانی، در قالب توافقنامه های رسمی با نهادهای مختلف ملی و بین المللی به همکاری می پردازد.

اساس فعالیتهای آموزشی انجمن یوزپلنگ ایرانی بر فعالیت های پژوهشی استوار بوده تا بتواند مجموع این دو به حفظ گونه در زیستگاه های طبیعی آن منجر گردد. بدین منظور، انجمن در زیستگاه های مختلف ابتدا به مطالعه و بررسی بوم شناختی گونه هدف و زیست بوم آن می پردازد و سپس بر اساس نتایج بدست آمده، فعالیت‌های حفاظتی، آموزشی و یا مشارکت مردمی مناسب را، طرح ریزی می‌کند. در این راستا، محیط بانان و سازمان های مردم نهاد محلی، همکاران اصلی انجمن در مناطق به شمار می‌روند. درعین حال، تلاش انجمن همواره بر آن بوده تا به دور از حواشی و احساسات، تعامل سازنده و منطقی با سازمان حفاظت محیط زیست در سطح کشور، استانها و شهرستانها برقرار نماید، تا از این طریق بتواند به حفاظت از مناطق کمک نماید.

افتخارات

 • برنده رتبه دوم تشکل های غیردولتی در «جایزه ملی محیط زیست ایران» (۱۳۸۴)

 • برنده جایزه «حفاظت کننده های آینده Future Conservationists» از میان ۲۰۰ تشکل غیردولتی از سرتاسر دنیا (۲۰۰۶)

 • برنده جایزه «خروس سپید» انجمن حمایت از حیوانات ایران (۱۳۸۶)

 • برنده جایزه برترین متخصص حفاظت از حیات وحش دنیا با عنوان «آینده ای برای طبیعت» از میان ۱۴۸ متخصص از ۵۶ کشور (۲۰۰۹)

 • برنده جایزه ویژه هیئت داوران سومین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» برای مستند «غروب خجیر» در سال ۱۳۸۸

 • برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم فجر برای مستند «در جستجوی پلنگ ایرانی» در سال ۱۳۹۰ و جوایز ملی و بین المللی متعدد دیگر برای این مستند تاکنون

 • برنده جایزه عکس برگزیده مسابقه عکس دوربین‌های تله‌ای جهان به انتخاب مجله BBC Wildlife در سال ۲۰۱۴

 • برنده جایزه بهترین فیلم دوربین‌های تله‌ای حیات وحش توسط موسسه World Land Trust در سال ۲۰۱۴

 • برگزیده جایزه دوسالانه دکتر سید جواد قهاری در سال ۱۳۹۳

 • برگزیده یازدهمین جایزه بین المللی دکتر تقی ابتکار در سال ۱۳۹۴

همکاری‌ها

 • عضو گروه متخصصین کفتارهای اتحادیه جهانی حفاظت (از سال ۲۰۰۳)

 • عضو شبکه «برنامه رهبری حفاظت» (از سال ۲۰۰۶)

تفکر سازمانی

اساس فعالیتهای آموزشی انجمن یوزپلنگ ایرانی بر تحقیقات استوار بوده تا بتواند مجموع این دو به حفظ گونه در زیستگاه های طبیعی آن منجر گردد. بدین منظور، انجمن در زیستگاه های مختلف ابتدا به مطالعه و بررسی بوم شناختی گونه هدف و زیست بوم آن می پردازد و سپس بر اساس نتایج بدست آمده، با همکاری یک تشکل غیردولتی محلی علاقمند اقدام به طراحی یک برنامه آموزشی در سطح جوامع محلی آن زیستگاه می نماید، زیرا تشکل های محلی ارتباط مؤثرتری با مردم خود می توانند برقرار نمایند. درعین حال، تلاش انجمن همواره بر آن بوده تا به دور از حواشی و احساسات، تعامل سازنده و منطقی با ادارات محیط زیست در سطح استانها و شهرستانها به خصوص مأمورین اجرایی آنها یعنی محیط بانان برقرار نماید تا از این طریق بتواند به حفاظت منطقه نیز کمکی نماید.

ماموریت سازمانی

 • مطالعه و تحقیق درمورد حیات وحش، بخصوص یوزپلنگ و زیست بوم های مرتبط با آن؛

 • تنویر افکار عمومی به منظور ارتقای سطح آگاهی جامعه در مورد محیط زیست، حیات وحش و یوزپلنگ؛

 • حفاظت از حیات وحش و زیستگاه های آنها، به ویژه یوزپلنگ.