دفتر انجمن یوزپلنگ ایرانی

زمستان سال ۱۳۹۷ اداره کل محیط زیست شهرداری تهران از انجمن دعوت کرد تا در فضایی که برای استقرار چند گروه محیط زیستی تدارک دیده مستقر شود. انجمن آن زمان دفتر کاری مستقل نداشت لذا در یکی از اتاق‌های این واحد مستقر شد. در اتاق دیگر این واحد دو تشکل دیگر مستقر بودند و پس از چندبار تغییر تشکل‌ها نهایتا انجمن پایشگران محیط‌زیست (پاما) در اتاق دوم مستقر و مشغول به کار شد. بعد از مدتی این واحد محل مناقشه با شهرداری منطقه ۱۱ شد و برای انجمن حکم تخلیه آمد. البته با پیگری تیم وقت اداره کل محیط‌زیست شهرداری و برخی اعضای شورای شهر قبل موفق شدیم اجازه استفاده را تمدید کنیم. نهایتا شورای شهر وقت مصوبه‌ای در خصوص واحد‌های مشابه که در اختیار تشکل‌های مردمی و خیریه‌ها بود ابلاغ کرد که به واسطه آن ده‌ها انجمن غیرانتفاعی من جمله انجمن یوزپلنگ ایرانی امکان استفاده از این واحدهای واگذار شده را می‌یافتند.
با این وجود پس از تغییر تیم شهرداری و شورای شهر، تمامی ارکان شورا و اداره کل محیط زیست و املاک و مستغلات شهرداری مرکز تغییر رویه دادند.‌نهایتا منطقه ۱۱ به اتهام تصرف ملک از انجمن و اداره کل محیط زیست شهرداری به دادگاه شکایت کرد. در تماسی که با تیم جدید اداره محیط زیست داشتیم، تیم جدید هرگونه پیشنهاد استقرار از سوی آن اداره کل را رد کرد و ادعا کرد انجمن سرخود در ملک مستقر شده. پیگیری از دیگر نهادهای شهرداری هم عملا پیشرفتی نداشت. نهایتا چاره‌ای جز شرکت در دادگاه و تلاش برای حفظ دفتر انجمن نداشتیم. با این وجود تاریخ دادگاه با حضور ما در کنار جاده برای نجات «هلیا» همزمان شد. باید تصمیم می‌گرفتیم زودتر منطقه را ترک کنیم و مدارک دادگاه را آماده کنیم و یا کار را کنار دیگران ادامه دهیم.
در آخر امکان بازگشت و شرکت در دادگاه را پیدا نکردیم و البته هنوز از رای دادگاه بی‌خبریم. با این وجود با توجه به رویکرد اداره محیط زیست شهرداری، در شرایط فعلی امید چندانی به حفظ دفتر انجمن نداریم.
از وکلا و افراد مسلط به قوانین که در این شرایط می‌توانند به انجمن برای حفظ دفتر خود کمک کنند خواهشمندیم تا با ما از طریق دایرکت یا شماره 09302450054 تماس بگیرند. بدون شک حفظ دفتر انجمن در شرایط فعلی برای ادامه فعالیت‌هایمان حیاتی است. امیدواریم با تغییر شرایط و رویکرد در شهرداری تهران، انجمن دست‌کم یک اتاق در این کلان‌شهر را برای فعالیت‌های خود حفظ نماید.


به‌روزرسانی: یکی از حامیان انجمن در دفتر وکالت خود، پیگیری کارهای انجمن در این پرونده را پذیرفت و از انجمن در جلسات آتی دادگاه دفاع خواهد کرد. خبرهای آتی اطلاع‌رسانی خواهد شد.