کوشکی و دلبر دو یوزپلنگی هستند که تا سال گذشته، دور از هم در دو استان متفاوت و در اسارت نگهداری می شدند. زمستان 1393 در نهایت تصمیم برآن شد که این جفت یوزپلنگ به تهران منتقل شوند. به گفته مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ با همت سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با اهداف مهمی چون تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه اسارت، انجام طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی پیرامون این گونه ارزشمند و در معرض انقراض، نگهداری دائمی از یوزپلنگ هایی که امکان رهاسازی مجدد آنها در زیستگاه طبیعی وجود ندارد و … راه اندازی شده است.

حضور کوشکی و دلبر در تهران نظرها رو بسیار به سمت خود جلب کرده و سوالات زیادی در ذهن علاقمندان شکل گرفته است. بدین منظور بیست و دومین سمینار حیات وحش به موضوع «تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت و بررسی آخرین وضعیت کوشکی و دلبر در تهران» اختصاص یافته است که با حضور جناب آقای مهندس هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و مسول مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ آسیایی تهران برگزار خواهد شد. مهندس جوکار از این دو یوزپلنگ و موضوع مهم تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی صحبت کرده و به سوالات حاضرین پاسخ خواهند داد.

این سمینار در روز یکشنبه 11 مردادماه 1394 در محل سالن اجتماعات انتشارات فنی ایران برگزار خواهد شد. از علاقمندان درخواست می شود تا حضور خود را درتماس با دفتر انجمن یوزپلنگ ایرانی در ساعت اداری و یا ارسال ایمیل به [email protected] اعلام نمایند. لطفا عنوان ایمیل را «سمینار 22» قرار داده و نام و نام خانوادگی و شماره تماس خود را در متن وارد نمایید.