مراسم تقدیر از برگزیدگان سومین دوره جایزه یحیی با معرفی سه محیط بان برتر و هم چنین تقدیر از خانواده‌های محیط‌بانان شهید هرمزگان و فارس برگزار شد.

مدثر تیموری از منطقه حفاظت شده «سده» استان خراسان رضوی، موسی غلامزاده سراب از منطقه حفاظت شده «دربادام» خراسان رضوی و علی کلانه از پارک ملی «پابند» استان مازندران سه محیط بانی بودند که بیشترین امتیاز را از هیات داوران دریافت کردند و جوایز خود را از دستان مجتبی رمزی و پریدخت مشگ‌زاد، بانیان جایزه یحیی دریافت کردند.

به هر کدام از برگزیدگان مدال یحیی، لوح محیط بان برگزیده و سه نیم سکه بهار آزادی تقدیم گردید و هم چنین ست استیل لوازم آشپزخانه شرکت کارال، یک دستگاه کتری برقی توسط شرکت بوش، کتاب «کوچه پس کوچه های آشپزی» سامان گلریز و کتاب «دزده کشی» نوشته فریبا منتظرظهور به همسران ایشان تعلق گرفت.

لازم به ذکر است که به منظور ارج نهادن به خانواده‌های محیط‌بانان، از اعضای خانواده این عزیزان نیز برای حضور در مراسم دعوت شده بود. این مراسم با حضور علاقمندان محیط زیست، اعضای انجمن یوزپلنگ ایرانی، هنرمندان، پیشکسوتان و خانواده محیط‌بان شهید یحیی شاه‌کوه‌محلی در آمفی تئاتر موسسه خیریه رعد برگزار شد.

هیات‌داوران جایزه یحیی از بهترین‌های محیط‌ زیست هستند که سه سال به صورت داوطلبانه و بدون هیچ چشم‌داشتی فقط برای انگیزه دادن به محیط‌بانان وقت و انرژی گذاشتند. در سومین دوره جایزه یحیی، همانند دو سال گذشته آقایان محمد درویش، مرتضی اسلامی دهکردی، حمیدرضا میرزاده، علیرضا ساجدین، کیوان هوشمند و احسان محمدی وظیفه دشوار داوری فرم‌های ارسال شده را بر عهده داشتند.

داوری این مسابقه از طریق بررسی فرم‌هایی انجام گرفت که توسط محیط‌بانان و شبکه تشکل‌های محیط‌زیست استان‌ها به دبیرخانه رسیده بود. این فرم‌ها دربرگیرنده ١١ معیار مختلف شغل محیط‌بانی هستند که برای هرمحیط‌بان با توجه به مدارک و مستندات تکمیل می‌شوند. در سومین دوره جایزه یحیی امتیاز ویژه‌ای برای صورتجلسات «شروع به شکار» در چهارچوب امتیاز مربوط به صورتجلسات شکار و صید در نظرگرفته شد. هدف از این تصمیم، تشویق محیط‌بانان به پیشگیری از وقوع تخلف بود. در نهایت محیط‌بانانی که در مجموع بیشترین امتیاز را کسب کردند به عنوان محیط بانان برگزیده معرفی شدند.

سومین مراسم جایزه یحیی

انجمن یوزپلنگ ایرانی و دبیرخانه جایزه یحیی تصمیم گرفتند تا در این مراسم به رسم یادبود هدایایی به خانواده سه محیط‌بان شهید سال جاری تقدیم کنند. به همین منظور از خانواده‌های محیط‌بانان شهید هرمزی و دهقانی از استان هرمزگان و خانواده محیط بان شهید شجاعیان از استان فارس برای حضور در مراسم دعوت شد، اما به علت محصل بودن فرزندان ایشان، امکان حضور در مراسم را نداشتند و هدایای این عزیزان به نمایندگانشان از استان‌های هرمزگان و فارس تقدیم گردید. این هدایا با حمایت بانک ایران زمین، شرکت بوش و شرکت کارال و هدیه نوروزی شرکت رنگ باراد جهت نقاشی منازل مسکونی ایشان تامین شد.

در این مراسم از کلیپ آقای خشایار اعتمادی با نام «جنگل تشنه» با حضور ایشان رونمایی شد. سامان گلریز سرآشپز محبوب، خشایار اعتمادی خواننده مطرح و خانم جهانگیری کارگردان و مستندساز از جمله چهره‌های شناخته‌شده حاضر در این مراسم بودند.

هم چنین محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد سازمان حفاظت محیط زیست، هومن جوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و مجید فدایی مدیرکل روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست از جمله مسولین سازمان محیط زیست بودند که در این مراسم حضور پیدا کردند.

طی این مراسم از دکتر فاضل به پاس حمایت‌هایشان از جایزه یحیی تقدیر شد. دکتر فاضل به عنوان رییس دانشگاه محیط زیست نقش بسزایی در برگزاری دوره‌های آموزشی محیط بانان داشته‌اند و سال جاری بازنشسته شدند. ایشان طی دو سال گذشته امکان اسکان محیط بانان برگزیده جایزه یحیی را در دانشگاه محیط زیست کرج فراهم نمودند.

سومین دوره جایزه یحیی با مشارکت بانک ایران زمین، دانشکده محیط زیست، موسسه آموزشی نیکوکاری رعد، آقای سامان گلریز، پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، پایگاه خبری- تحلیلی زیست بوم و موسسه تصویر حیات وحش برگزار شد.

تاریخچه جایزه یحیی

این جایزه به ابتکار و همت دو هنرمند عضو انجمن، مجتبی رمزی و پریدخت مشگ زاد از سال ۱۳۹۳ در دل انجمن یوزپلنگ ایرانی شکل گرفت؛ در راستای برنامه‌های حمایتی انجمن از محیط بانان، دبیرخانه ای دایمی برای پیگیری روند جایزه یحیی تشکیل شد. حامیان رسانه‌ای و داوران نهایی این جشنواره نیز از فعالان محیط زیست کشور هستند که به صورت داوطلبانه در روند اهدا این جایزه با دبیرخانه همکاری می کنند.

به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره محیط بان شهید، «یحیی شاه کوه محلی» و معنای حیات بخش اسم یحیی، این مراسم «جایزه یحیی» نامگذاری شد و هدف اصلی آن تجلیل از محیط‌بانانی است که تلاش‌های چشم‌گیری در زمینه حفاظت از عرصه‌های تنوع‌زیستی در حوزه‌های محل خدمت خود داشته‌اند.