شکار غیرمجاز موضوعی است که همواره در مباحث مرتبط با حفاظت مطرح بوده و از دغدغه های کارشناسان و علاقمندان به حیات وحش به حساب می آید. شکار غیر قانونی ضررهای جبران ناپذیری را به حیات وحش شکننده ایران وارد نموده است. پارک ملی گلستان یکی از مناطقی است که جمعیت علفخواران آن به دلیل این نوع شکار  با کاهش جمعیت روبرو شده و این موضوع تهدیدی است برای بقای گوشتخواران منطقه از جمله پلنگ.

خانم شیدا عشایری پژوهشی در همین زمینه با عنوان «بررسی انگیزه های شکار غیرقانونی در پارک ملی گلستان» انجام داده اند که به عنوان سخنران نخست در بیست و چهارمین سمینار حیات وحش، نتایج مطالعه خود را ارائه خواهند داد.

در بخش دوم آقای هادی فهیمی از خرس سیاه در جنوب ایران صحبت خواهند کرد. عنوان این سخنرانی «مروری بر وضعیت خرس سیاه بلوچی Ursus thibetanus gedrosianus در ایران شامل استان های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان» است که در طی آن به مباحثی همچون بررسی پراکنش گونه در ایران، بررسی رژیم غذایی، تعارضات با انسان، نقش و حضور گونه در آداب و رسوم مردم بومی و … پرداخته خواهد شد.

این سمینار روز یکشنبه 29 آذر­ماه 1394 در محل سالن اجتماعات انتشارات فنی ایران برگزار خواهد شد. از علاقمندان درخواست می شود تا حضور خود را در تماس با دفتر انجمن یوزپلنگ ایرانی در ساعت اداری اعلام نمایند.