به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران سید جلال موسوی  رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق گفت: هفته گذشته محیط بانان شهرستان بافق حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع آریز حوالی غروب آفتاب ۳ یوزپلنگ آسیایی را از فاصله نسبتا دور مشاهده نمودند  اما به دلیل فاصله نسبتا دور موفق به تصویربرداری از یوزها نشدیم.

وی گفت: از آخرین زمانی که ۳ یوزپلنگ بصورت همزمان در این منطقه مشاهده شده بیش از ۲ سال می گذرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق افزود:منطقه شکار ممنوع آریز با توجه به توپوگرافی و همچنین وجود جمعیت مناسب از طعمه های یوزپلنگ شامل کل و بز، قوچ و میش، جبیر و خرگوش یکی از زیستگاه های مناسب و مستعد برای زیست این گونه می باشد.

شایان ذکر است: با توجه به قرار گرفتن آریز مابین منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر که هردو از زیستگاه های اصلی یوزپلنگ آسیایی به شمار میروند، منطقه شکار ممنوع آریز بافق نقش بسیار مهمی بعنوان کریدور مهاجرتی یوزپلنگ مابین مناطق مذکور ایفا میکند.

از مهمترین مشکلات و تعارضات منطقه آریز روند رو به گسترش اکتشاف و بهره برداری از معادن می باشد.

با وجود اهمیت بالای منطقه شکار ممنوع آریز در حفاظت از آخرین بازماندگان یوزپلنگ آسیایی، تلاش ها و پیگیری ها جهت ارتقاء این منطقه به یکی از مناطق چهارگانه محیط زیست بدلیل وجود همین ذخایر معدنی تاکنون بی نتیجه مانده است.