فیلم مستند  «اشک سیاه» تازه ترین ساخته فتح اله امیری با موضوع یوزپلنگ ایرانی در نهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران، سینما حقیقت، به نمایش در می آید.
مراسم افتتاحیه این فیلم در جشنواره سینما حقیقت روز سه شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٤ در سینما فلسطین ٢، ساعت ١٤:١٥ برگزار می شود.
مستند «اشک سیاه» تولید سال ۱۳۹۴ صداوسیمای مرکز سمنان است. در خلاصه فیلم آمده است: «یوزپلنگ به خاطر خط اشک سیاهی که از گوشه چشم تا دهان کشیده شده، با سایر گربه‌سانان متمایز است. یوزپلنگ آسیایی زیرگونه‌ای متفاوت از یوزپلنگ آفریقایی است و چون به جز ایران در تمام آسیا منقرض شده، به یوز ایرانی معروف شده است؛ به طوری که در حال حاضر کمتر از ۷۰  فرد از این گونه‌ی ارزشمند باقیمانده که به شدت در خطر انقراض است. از سال ۱۳۸۸ با تلاش پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی، انجمن یوزپلنگ ایرانی و انجمن طرح سرزمین، تحقیقاتی برای برآورد جمعیت یوز آسیایی در پارک ملی کویر (بزرگ‌ترین پارک ملی ایران) شکل گرفت، اما برای من به‌عنوان یک مستندساز حیات وحش، این خبر خوشایند نبود؛ بنابراین تصمیم گرفتم تا با تمام توانم، وجود تعداد بیشتری از یوز را در بزرگترین پارک ملی ایران اثبات کنم. این جستجو شش سال در مساحتی به بزرگی کشور سوئیس به طول انجامید و نتیجه‌ای شگفت‌انگیز به دست آمد.»
از عوامل تولید این فیلم که در مدت زمان ۶۱ دقیقه تهیه شده، می‌توان به نیما عسگری (تصویربردار)، کیقباد امیری (صدابردار)، فرزاد جعفریان (صداگذار)، ابوالفضل عابدی و فتح‌الله امیری (تدوینگر)، بابک میرزاخانی (آهنگساز)، مجید محمددوست (مدیر هنری)، محمدصادق فرهادی‌نیا و فتح‌الله امیری (پژوهش)، آرش محرمی و بهنام قربانی (عکاس) اشاره کرد. فتح‌الله امیری نویسندگی، گویندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی این فیلم مستند را برعهده داشته است. «اشک سیاه» محصول صداوسیمای مرکز سمنان به سفارش سیمای استان‌ها است.
لازم به ذکر است فتح اله امیری مدیر بخش مستندسازی و محمدصادق فرهادی‌نیا مدیر بخش پایش و پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی هستند.