در جریان پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» اولین پلنگ ماده زنده گیری و به ردیاب ماهواره ای مجهز شد.
به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران دو شب قبل (یکشنبه ۹۴/۹/۱۵) پنجمین پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز گردید.
حمید صالحی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی، ضمن اعلام این خبر گفت: برخلاف موارد قبلی جنسیت این پلنگ ماده بوده و حدود سه سال سن و ۴۰ کیلوگرم وزن داشته است. این ماده پلنگ جوان تاکنون زایمان نکرده است.
مسئول اجرای پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» و مدیر بخش پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی در این باره گفت: پس از بیومتری و ثبت مشخصات، در حضور کارشناسان و محیط بان گردنبند ردیاب ماهواره ای بر روی گردن این پلنگ نصب و ماده پلنگ جوان پس از ۴۵ دقیقه به هوش آمده و به مسیر خود ادامه داد.
محمد صادق فرهادی نیا افزود: به منظور رهگیری ساده تر برای این پلنگ ماده و جوان نام «ایران» انتخاب شده است.
در جریان این پروژه پیش از این چهار پلنگ ایرانی به نام های «بردیا» ، «برنا» ، «برزو» و «کاوه» زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شده بودند که  جنسیت هر چهار پلنگ نر بوده است.
بر اساس برنامه تعریف شده، گردنبندها پس از گذشت یک سال بصورت خودکار از گردن پلنگ ها خارج می شوند و بر همین اساس تاکنون دو گردنبند متعلق به برنا و بردیا پس از گذشت ۳۶۵ روز از گردن آنها باز شده است.
پروژه «پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» با هدف تولید دانش فنی برای ارتقای حفاظت از پلنگ در این حوزه از ایران، توسط محمدصادق فرهادی نیا سرپرستی می شود. این پروژه توسط دانشگاه تهران و با مشارکت انجمن یوزپلنگ ایرانی و سازمان حفاظت محیط زیست در حال انجام است.