در تازه ترین سفر گروه پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» به پارک ملی تندوره به سرپرستی محمدصادق فرهادی نیا مدیر برنامه پلنگ انجمن یوزپلنگ ایرانی، یک پلنگ دیگر زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شد.
گروه که از دوم شهریور 1394 عازم منطقه شده است، پس از ده شب تله گذاری نهایتا امروز صبح موفق به زنده گیری یک پلنگ نر دیگر در پارک ملی تندوره می شوند.

محمد صادق فرهادی نیا در تشریح این خبر این گونه عنوان می کند: نیمه شب که برای چک کردن تله رفتیم متوجه شدیم که پلنگ مذکور بخشی از طعمه کار گذاشته شده را خورده اما در تله زنده گیری نیافتاده است! به همین دلیل تله را دوباره کار گذاشتیم و نهایتا ساعت 7 صبح امروز موفق شدیم یک پلنگ دیگر را زنده گیری کرده و به گردنبند ماهواره ای مجهز کنیم. پلنگ نر زنده گیری شده حدود 3 تا 4 سال سن دارد.
فرهادی نیا افزود: چهارمین پلنگ ماهواره ای ایران به پاس تلاش کاوه حبعلی یکی از اعضای پرتلاش تیم، «کاوه» نام گذاری شده است. سه پلنگ ماهواره ای دیگر ایران به ترتیب برنا، بردیا و برزو هستند که سال گذشته به گردنبند ردیاب مجهز شدند.
وی افزود: خوشبختانه تمام مراحل این پروژه از ابتدای آن تا به امروز توسط موسسه تصویر حیات وحش تصویربرداری شده و قرار است مستندی در این رابطه تولید شود.

زنده گیری پلنگ تندوره

مدیر تیم پایش و پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی ضمن تشکر از دکتر ایمان معماریان که تجهیزات زنده گیری را در اختیار گروه قرار داده است عنوان کرد: دامپزشک ما در این سفر دکتر ژک کاندورپ از کشور هلند است که با 35 سال سابقه کار در زمینه حیات وحش تجربیات ارزشمند خود را به کار گرفته است.

زنده گیری پلنگ تندوره

وی در پایان افزود: پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» لازم می داند مراتب سپاس خود را از همکاری های دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست، دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست، اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درگز و به خصوص رییس اداره جناب آقای سلحشور و هم چنین محیط بانان منطقه آقایان صمد فیروزی، برات جلالی، عظیم دانشور و ابراهیم شعاعی در جریان این پروژه اعلام دارد.
هم چنین در این سفر، با همراهی محمد طاهردین یک گروه تصویربردار از کشور هلند همراه تیم بوده که قرار است دستاوردهای این پروژه در قالب مستندی آموزشی در دو قسمت در تلویزیون کشورهای هلند و بلژیک پخش شود.

زنده گیری پلنگ تندوره

عکس ها از: نیما عسگری