در ادامه ی پایش وضعیت یوز پلنگ های ایرانی ، در سال 95 دور سوم پایش با هدف بروز رسانی پارامتر های جمعیتی ، با تاکید بر ارزیابی وضعیت یوز پلنگ های ماده و زاد آوری در دستور کار قرار گرفت.
برای بدست آوردن دیدی بهتر از جمعیت ، تلاش شد تا مناطق بیشتری پایش شوند که از آن ها می توان به پناهگاه حیات وحش میاندشت با وسعت 84000 هکتار در استان خراسان شمالی ، پارک ملی و منطقه ی حفاظت شده ی سیاه کوه با مساحت 205000هکتار ، پناهگاه حیات وحش دره انجیر به وسعت 175000 هکتار در استان یزد و پناهگاه حیات وحش نایبندان با وسعت 1500000 هکتار در استان خراسان جنوبی اشاره کرد . با توجه به بررسی ها و عکس های بدست آمده از مناطق مورد پایش ، یک یوزپلنگ نر در پناهگاه حیات وحش میاندشت ، چهار یوز پلنگ نر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر و دو یوز پلنگ نر در پناهگاه حیات وحش نایبندان به زندگی خود ادامه می دهند .  با توجه به اینکه هیچ یوز پلنگ ماده ای از جلوی دوربین های تله ای عبور نکرده یا عبور آن ثبت نشده است ، در ماه های گذشته حین بررسی منطقه میاندشت توسط موسسه تصویر حیات وحش ، یک ماده یوز پلنگ در این منطقه تصویر برداری شده است .
همچنین انجمن یوزپلنگ ایرانی نهم شهریور ماه 1395  و با توجه به وضعیت نامناسب یوزپلنگ ایرانی درکشور، کمپینی تحت عنوان نامه نجات ترتیب داد. در این نامه مشکلات یوزپلنگ عنوان شد و طی هفت بند پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت موجود بیان شد.
نامه مذکور از نهم شهریور ماه و همزمان با دهمین گرامیداشت روز ملی یوزپلنگ ایرانی به مدت یک ماه بر روی وبسایت www.cheetahday.com  قرار گرفت. در این مدت 9511 حامی حقیقی،22 حامی حقوقی (لینک) و 25 چهره شناخته شده سیاسی، هنری و ورزشی از این کمپین حمایت کردند.
در ادامه پیگیری ها دو وزارت خانه صنعت ، معدن و تجارت و راه و شهر سازی نسبت به همکاری در حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام آمادگی کردند و وزارت راه و شهرسازی اعلام داشت که یک میلیارد تومان بودجه جهت فنس کشی مسیر پر خطر مهاجرت یوز پلنگ آسیایی در استان سمنان اختصاص داده شده است که قرار است به زودی عملیات فنس کشی در این منطقه آغاز شود.