مکان نما

همراهی در حفاظت

گزارش عملکرد سال 1396

همراهی در استخدام محیط‌بان

‪120 میلیون﷼‬ of ‪120 میلیون﷼‬ raised

یوزپلنگ ایرانی که در قدیم زیستگاهی به وسعت تمامی مناطق بیابانی ایران داشت، امروزه به دلیل قلیل بودن جمعیتش در زیستگاه های محدودی از استان‌های سمنان، یزد، کرمان و خراسان سکونت دارد.

در این میان پناهگاه حیات‌وحش میاندشت جاجرم در استان خراسان شمالی،  تنها زیستگاه دشتی و عادی یوزپلنگ آسیایی، به عنوان یکی از معدود مکان های زادآوری یوزپلنگ آسیایی در ایران ثبت شده است.

کمبود محیط بان در نگهداری از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، یکی از مشکلات اساسی دوستداران طبیعت بوده است. برای مثال پناهگاه حیات وحش میاندشت با 84 هزار هکتار مساحت، تنها با 8 محیط بان، در 2 شیفت کاری حفاظت می شود می شود، یعنی در شبانه روز تنها ۴ محیط بان مسئولیت حفاظت  از این زیستگاه با ارزش را بر عهده دارند.

در همین راستا، انجمن یوزپلنگ ایرانی، با دغدغه حمایت از زیستگاه ها و پشتیبانی از افزایش تعداد محیط بانان مناطق طی چند  مرحله اقدام به جذب محیط بان آب کرده است. آبرسانی به آبشخورها در گذشته از  وظایف محیط بانان بوده که این امر سبب باز ماندن آنها از وظیفه اصلی خود یعنی حفاظت از زیستگاه می شود. به همین دلیل انجمن یوزپلنگ ایرانی با هدف ارتقاء سطح کیفیت پناهگاه حیات وحش میاندشت و برطرف کردن مشکل آبرسانی و کاستن از حجم کاری متفرقه محیط بانان با استخدام محیط بان آب در پناهگاه حیات‌وحش میاندشت منجر به کاهش دغدغه محیط بانان در زمینه آبرسانی و افزودن یک نیروی کمکی به منطقه شده است.

استخدام محیط‌بان پناهگاه حیات‌وحش میاندشت

حال در ادامه این روند، انجمن یوزپلنگ ایرانی قصد دارد به مدت شش ماه، دو محیط بان برای حفاظت از پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم استخدام نماید. این اقدام به دلیل حساس بودن وضعیت منطقه، مربوط به فصل زمستان و بهار است.

زادآوری حیات‌وحش، ورود دام و سگ گله و از بین رفتن یارقلی یوزپلنگ نر غالب منطقه طی هفته های گذشته،  از جمله دلایل این حساسیت و اهمیت و تاکید بر امر استخدام است.

این محیط بانان در کنار 8 محیط بان دیگر به حفاظت از منطقه مشغول خواهند شد.مبلغ پیش‌بینی شده برای حقوق دو محیط بان برای ۶ ماه، مبلغ ۱۲ میلیون تومان است. در ادامه، در صورت تامین هزینه ها، انجمن در تلاش است تا مدت زمان محیط بانی را از شش ماه فراتر برده و این حرکت را به منزله شروع راهی در جهت تامین نیروی انسانی میاندشت می داند.

 

با توجه به نقش کلیدی و اثرگذار محیط بانان عزیز در حفاظت از طبیعت، هر نوع همیاری بمنظور ارتقاء این فعالیت و کمک به ادامه این روند، کمک به حفظ محیط زیست ایران خواهد بود.  انجمن یوزپلنگ ایرانی در این راه پر نشیب به حمایت و مشارکت تک تک شما همراهان عزیز نیازمند است تا با ارتقاء سطح کیفی حفاظت از زیستگاه یوزپلنگ، حفاظت از طبیعت ایران را ثابت قدم تر از قبل به پیش برد.

اطلاعات شخصی

مجموع پرداخت: ‪300،000﷼‬