پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان شمالی یکی از امیدهای زادآوری و بقای یوزپلنگ در ایران است؛ به‌صورتی‌که در پایش‌های صورت گرفته، هرسال، از یوزپلنگ به‌همراه توله تصویربرداری شده‌است. همچنین این زیستگاه دشتی دارای تنوع زیستی غنی از انواع گوشتخواران، گیاهخواران، پرندگان و دیگر زیستمندان است.

Goitered Gazella

جمعیت آهو در این منطقه، یکی از چالش‌های حفاظت محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر، با فعالیت‌های صورت گرفته رشد قابل توجهی داشته است. این افزایش جمعیت و حفاظت آنها در ادامه، جز با تلاش چند برابری محیط‌بانان منطقه و گشت‌های پی در پی آنها میسر نبوده و نخواهد بود. بنابراین موتورسیکلت‌های سالم و قدرتمند که اصلی‌ترین ابزار محیط‌بان‌ها در مناطق کویری هستند نقشی اساسی در این میان برعهده خواهند داشت.

photo_2017-04-28_22-53-55

دو عدد از این موتور سیکلت‌ها شامل یک موتور دی تی (DT) و یک سی آر ام (CRM) نیازمند قطعاتی بودند که به همت آقای هادی براتی از اعضای پیگیر و علاقمند انجمن یوزپلنگ ایرانی، تامین و هر دو موتور تعمیر اساسی شدند.

انجمن یوزپلنگ ایرانی این اقدام شایسته را ارج نهاده و از ایشان قدردانی می‌نماید.
امید است بازگشت این دو دستگاه موتورسیکلت به ناوگان حفاظتی منطقه، گامی مثبت در جهت حفاظت از حیات وحش این منطقه حساس و به‌خصوص یوزپلنگ آسیایی باشد.

photo_2017-04-28_22-19-39

این نوع اقدامات همواره در زیستگاه‌های یوزپلنگ واجب و ضروری است زیرا تجهیزات به سرعت دچار استهلاک شده و نیاز است برای حفاظت صحیح، تعمیر شده یا خریداری شوند. به همین دلیل انجمن یوزپلنگ ایرانی از همراهان همیشگی خود دعوت می‌نماید در جهت ادامه چنین اقدامات به‌جا و تاثیرگذاری، ما را یاری دهند.