در پی تلاش های گسترده فعالان محیط زیست برای استفاده از لوگوی یوزپلنگ آسیایی بر پیراهن تیم ملی فوتبال در جام جهانی 2014 برزیل انجمن یوزپلنگ ایرانی به صالحی امیری نامه نوشت.انجمن یوزپلنگ ایرانی به عنوان یک نهاد فعال و شناخته شده در حوزه حمایت و حفاظت از یوزپلنگ ایرانی با ارسال نامه ای به سرپرست وزارت ورزش و جوانان از تلاش آغاز شده توسط جمعی از فعالان محیط زیست، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگردی حمایت کرده و درخواست کرد لوگوي يوزپلنگ آسيايي بر پيراهن يا موارد تبليغاتي تيم ملي فوتبال جمهوري اسلامي ايران در مسابقات جام جهاني فوتبال 2014 برزيل نقش بندد.
متن این نامه که به امضای مرتضی اسلامی دهکردی مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی رسیده، به شرح ذیل است :

بسمه تعالي

جناب آقاي سيد رضا صالحي اميري

سرپرست وزارت ورزش و جوانان

با سلام و تقديم احترام،

همانطور که مستحضريد، زماني يوزپلنگ آسيايي در بخش وسيعي از قاره آسيا زندگي مي‌کرد. کشورهايي چون عربستان، عراق،
ايران، ترکمنستان، افغانستان و هندوستان زماني ميزبان يوزپلنگ آسيايي بودند. اما متاسفانه بدليل شکار و تخريب زيستگاه، اين دونده زيبا در تمام کشورهاي آسيايي منقرض شده و اکنون تعداد بسيار اندکي از آنها تنها در کشور ما، ايران، باقيمانده است که متاسفانه در ايران هم رو به انقراض است. پيش از اين، ببر مازندران و شير ايرانی نيز در کشور ما منقرض شده‌اند.

انجمن يوزپلنگ ايراني يک تشکل زيست محيطي، غير انتفاعي و مردم نهاد به شماره ثبت 13640 مي‌باشد که از سال 1380تاکنون تلاش مي‌کند در غالب فعاليت‌هاي پژوهشي و آموزشي، با کسب دانش در مورد يوزپلنگ، آموزش و فرهنگ سازي عمومي، به خصوص در جوامع محلي اطراف زيستگاه يوزپلنگ، به حفظ اين جانور کمک کند.

در همين راستا و بدينوسيله، انجمن يوزپلنگ ايراني حمايت خود را از نامه جناب آقاي محمدعلي نجفي، رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و
گردشگري در خصوص پيشنهاد جمعي از فعالان محيط زيست براي نقش بستن لوگوي يوزپلنگ آسيايي بر پيراهن يا موارد تبليغاتي تيم ملي فوتبال جمهوري اسلامي ايران در
مسابقات جام جهاني فوتبال 2014 برزيل، اعلام مي‌دارد. بدون شک ورزش فوتبال، يکي از پرمخاطب ترين موضوعات جامعه، حتی در دورافتاده ترين نقاط کشور است و اقدام فوق، نقش بسيار موثري در جهت فرهنگ‌سازي براي حفاظت از سومين گربه‌سان نادر دنيا خواهد داشت. لذا خواهشمنديم با قبول اين اقدام فرهنگي، گامي بلند براي حفاظت از تنوع زيستي کشورمان برداريد. پيشاپيش از دغدغه و بذل توجه جنابعالی سپاسگزاريم.

مرتضی اسلامی دهکردی

مدیر عامل