یوزپلنگ آسیایی

پوستر اینفوگرافیک «یوزپلنگ آسیایی» یکی از جدیدترین محصولات آموزشی تولید شده در گروه ابزارها و محصولات آموزشی انجمن یوزپلنگ ایرانی است. این گروه برای تولید پوستر مذکور به سراغ یکی از جدیدترین و موثرترین شیوه‌های تولید پوسترهای آموزشی، اینفوگرافیک (Infographic) رفت. این کلمه مخفف دو کلمه اطلاعات (Information) و گرافیک (Graphic) است. اینفوگرافیک‌ها در اصل نمایش دیداری از داده‌ها (Data)، اطلاعات (Information) و یا دانش (Knowledge) هستند. هدف اینفوگرافیک‌ها نمایش تصویری ساده، واضح و قابل هضم اطلاعاتی است که ممکن است غیر ملموس و یا دارای حجم قابل توجهی باشند (1). این شیوه که در خارج از کشور به شکل گسترده و حرفه‌ای در حال استفاده است، مدتی است که در ایران نیز رواج یافته است. کارشناسان بخش ابزارها و محصولات آموزشی انجمن سعی نمودند با مرور نمونه‌های مشابه خارجی و مشورت با کارشناسان این حوزه، محصولی حرفه‌ای و نزدیک به استانداردها تولید نمایند. در تولید این پوستر کارشناسان موسسه اینفوگرام که به شکل تخصصی به تولید محصولات اینفوگرافیک می‌پردازند، انجمن را یاری نمودند*. یکی دیگر از نکات قابل توجه در ارتباط با این پوستر، شیوه‌ای است که در چاپ و تکثیر آن در پیش گرفته شده است. این پوستر را با هدف حفاظت از منابع محدود کره زمین بر روی سفید پوسترهای باطله چاپ کردیم. انجمن امیدوار است این کار الگویی برای دیگر موسسات و سازمان‌ها در حفاظت عملی از محیط‌زیست باشد. حامیان مالی چاپ و تکثیر سری اول پوسترهای اینفوگرافیک «یوزپلنگ آسیایی» شرکت فرااندیشان ساعی و انتشارات طلایی بودند. پوستر اینفوگرافیک «یوزپلنگ آسیایی» در اولین مرحله توزیع، در جشنواره روز ملی «حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» در اختیار مخاطبان قرار گرفت و در ادامه در کنار فعالیت‌های آموزشی و ترویجی انجمن در جوامع پيرامون زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در ایران، توزیع خواهد شد.

گروه ابزارها و محصولات آموزشی انجمن قصد دارد در ادامه فعالیت‌های خود، پوستر اینفوگرافیک دیگر گونه‌های گوشتخواران را نیز تولید نماید.

علاقمندان به دریافت پوستر چاپ شده می‌توانند با دفتر انجمن یوزپلنگ ایرانی تماس حاصل نمایند. فایل پوستر نیز از اینجا قابل دریافت است.

*به نقل از موسسه اینفوگرام

 

CHeetah-Infographic-For-Download