کمبود اطلاعات از وضعیت جمعیتی و پراکنش یوزپلنگ در زیستگاه­ ها، مدیران و پژوهشگران را برآن داشت تا با استفاده از تکنولوژی دوربین تله ­ای، این گونه در خطر انقراض را پایش و مطالعه کنند. از سال 1390 انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری و مشارکت محیط زیست استان­ های اصفهان، یزد، کرمان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ و نیز همکاران غیر دولتی محلی خود اقدام به بررسی وضعیت جمعیتی و پراکنش یوزپلنگ در برخی از مهم ­ترین زیستگاه­ ها کردند. این برنامه بلند مدت تا سال 1395 به طول انجامید و طی این مدت، 11 زیستگاه یوزپلنگ که غالبا شامل مناطق 4گانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست می­شوند بررسی و پیمایش شدند.

گزارشی تفصیلی برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ ایرانی توسط انجمن آماده شده است که هم اکنون می توانید آن را دریافت نمایید.

ICS_Cheetah

جا دارد از تمامی مدیران کل استانی و تهرانی، مدیران محیط زیست شهرستان ­ها، محیط بان­ ها، داوطلبان، سازمان­های مردم نهاد محلی و حامیان مالی حقیقی و حقوقی که در این برنامه، مشارکت داشته اند تشکر و قدردانی ­شود. امید است گزارش پیش رو بتواند جهت اقدامات حفاظتی این گونه، برای سازمان حفاظت محیط زیست موثر و کاربردی باشد.

هم چنین از علاقمندان، پژوهشگران و اساتید دانشگاهی که انتقاد و یا پیشنهادی در مورد اجرای این طرح مطالعاتی دارند، دعوت می­شود نظرات ارزشمند خود را با انجمن یوزپلنگ ایرانی و مسئولین این برنامه از طریق راه های تماس با انجمن در میان بگذارند.