چکو زنده است!

شگفتی که با  تلاش موسسه تصویر حیات­وحش به اثبات رسید.

درسال 1391 تصویر یک یوزپلنگ مادر به همراه 3 توله ­اش در پناهگاه حیات­ وحش میاندشت توسط دوربین­های تله­ای انجمن یوزپلنگ ایرانی ثبت شد. این اولین باری بود که یک خانواده یوزپلنگ، چند ماه پس از تولد توله ها، تحت نظر گرفته می‌شدند. دو سال پس از استقلال توله ها، تصویری از  مادر این خانواد ثبت نشد تا در شهریورماه سال گذشته دوربین­های تله­ای انجمن مجددا این یوز ماده را به همراه یک توله نر جدید، در میاندشت تصویربرداری کردند. متاسفانه این خبر خوش عمرکوتاهی داشت و مادر موفق، جانش را در جاده تهران- مشهد، محدوده روستای عباس آباد از دست داد. به پیشنهاد موسسه تصویر حیات­ وحش این یوزپلنگ ماده “مانا” نام گرفت تا ماندگار باشد در تاریخ حیات­ وحش ایران زمین.

اما مانا یک توله داشت. چند روز پس از تصادف مادرش، در اطراف جاده پرسه می­زد که توسط ماموران محیط زیست منطقه و دوستداران حیات­ وحش، از حاشیه جاده رانده می­شد تا به سرنوشت مادرش دچار نشود. به دلیل سن توله (حدود 14 ماه) که از سن استقلال کمتر بود، کارشناسان عقیده داشتند قادر به ادامه حیات نخواهد بود و احتمالا نمی­تواند دوام بیاورد.

چکو زنده است!

نتایج جدید بدست آمده از دوربین های تله ای موسسه تصویر حیات وحش، زنده بودن این توله یوزپلنگ را در عین شگفتی اثبات کرد.

چکو زنده است!

موسسه تصویر حیات­ وحش در خلال ساخت مستندی درباره وضعیت یوزپلنگ در ایران، تعدادی دوربین تله­ای در میاندشت نصب و تصاویر متعددی از یوزپلنگ ضبط کرده است. با همکاری کارشناسان انجمن یوزپلنگ ایرانی و تصاویر  ثبت شده از این توله در مطالعات گذشته، یوزپلنگ­ها خال­شناسی شدند و مشخص شد توله یوزپلنگ نر مذکور توانسته است با خیل عظیم مشکلات بر سر راهش، زنده بماند و در سنی کمتر از 2 سالگی به صورت مستقل زندگی کند. نام این یوزپلنگ، “چکو” گذاشته شد که نام محلی است در منطقه میاندشت که برای اولین بار تصویر این توله یوز در آنجا ثبت شد.

زنده ماندن این یوزپلنگ، اتفاق ویژه و نوید بخشی است برای جمعیت یوزپلنگ زیستگاه­های شمالی کشور. اما نباید فراموش کنیم که چالش­های حفاظت از این گربه سان در خطر انقراض، هنوز به قوت خود باقی است و باید هر چه سریعتر از میان برداشته شود. کمپین نامه نجات تلاشی است برای سرعت و قوت بخشیدن به این اقدامات. اخبار مربوط به این کمپین را در وبسایت زیر بخوانید.